Botoks Uygulaması

Masseter botoks ne işe yarar?

Çene botoksunun amacı çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Çünkü çene kaslarının güçlü ve tekrarlayıcı hareketleri hem çene hem de yüz bölgesinde ciddi derecede ağrılara, dişlerde aşınmaya ve çene ekleminde bozulmalara neden olabilir. Çenede oluşan bu ağrı gün boyunca kişinin günlük aktivitesini kısıtlar. Yaşam kalitesi minimum düzeye iner. Çene botoksu, çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltarak önlemesine yardımcı olur. Çene botoksu, diş gıcırdatma ve diş sıkma (bruksizm) tedavilerinde etkili bir tedavi seçeneğidir.

Çene botoksu kim tarafından uygulanır?

Çene botoksu uygulaması mutlaka deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Yapılacak herhangi bir yanlış uygulama, yüz ve ağızda ciddi asimetriler oluşmasına neden olabilir. Ağız ve çene fonksiyonlarının hareketinin kısıtlanmaması adına uzman hekim uygulaması önemlidir.

Çene botoksu nasıl uygulanır?

Çene botoksu, dişlerimizi taşımamıza destek olan en büyük çene kasları dediğimiz masseter kaslarını kontrol altında almamıza yarayan bir işlemdir. İşlem esnasında yanak bölgesinden direk kas grubu içine btoks enjekte edilir. Tedavi amacıyla kullanılır. Botoksun etkisi kullanılan ilacın kalitesine göre ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı hastalarda 3-4 ayda etki gösterirken bazı hasta grubunda ise 6-12 ay arasında etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

Çene botoksu ne kadar sürer ve sonrası nasıldır?

Çene botoksu çok vakit almayan, kısacık bir öğle arası gidip yaptıracağınız birkaç botoks enjeksiyonu sayesinde artık geceleri dişlerinizi sıkmadan uyumanın keyfini yaşayabileceksiniz. Çene botoks enjeksiyonlarının gün içinde yemek yeme ya da konuşma gibi önemli fonksiyonlara hiçbir etkisi olmayacaktır. Gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.