Protez Diş Tedavisi

SABİT PROTEZLER;

Hastanın kendisinin çıkarmadığı kron-köprü gibi yapıştırma protezlerdir.

Kron:
Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir;

Köprü:
Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant veya köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal destekli kron ve köprüler:
Altyapı olarak standart metal “quotni-co” veya değerli metal “quotau” alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir.

Metal desteksiz kron ve köprüler:
Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

HAREKETLİ PROTEZLER PROTEZLER;

Hastanın kendisinin çıkarmadığı kron-köprü gibi yapıştırma protezlerdir.

Total Protezler:
Tüm dişlerin eksik olduğu ağızlara uygulanır.

Parsiel Protezler:
Klasik Parsiel Protez : Kısmen dişsiz ağrılara uygulanır. Dişler üzerine gelen tırnaklar ve kancalarla tutuculuk sağlanır.

Hassas Tutuculu Parsiel Protezler:
Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Kanca gibi dışardan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik protezlerdir.

Tek Taraflı Hassas Parsiel Protezler:
Hastaya geniş imkanlar sunmaktadır. Hasta memnuniyeti ve beklentisini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.